Ajándék magadnak vagy másnak! Limitált VALENTIN Ékszerkollekciónkban 55 gyönyörű ékszer 22% kedvezménnyel, amíg a készlet tart!

Kérdésed van? Hívj minket! +06-20/549-7969

Ékszer blog

Ékszertisztítás otthon: Mit tilos és mit szabad?

ékszertisztítás
Szűrés törlése
Antal Ékszer
Ékszertisztítás otthon: Mit tilos és mit szabad?

Ékszertisztítás szódabikarbónával? Ékszertisztítás fogkrémmel? Ékszertisztítás ultrahangos készülékkel? Vannak ötletek, amiket inkább kerülj! Helyettük elmondjuk, mit használj.

Az ékszertisztítás otthon könnyen elvégezhető feladat, de fontos, hogy tudatosan végezzük, mert néhány beváltnak tűnő videós ötlet komoly károkat okozhat szeretett darabjaidban. Az alábbiakban összefoglaljuk, milyen módszereket érdemes kerülnöd, és hogyan használj biztonságosan ékszertisztító kendőt, arany és ezüst ékszertisztító folyadékot.
 

Ékszertisztítás otthon - Így ne csináld!

 

Ékszertisztítás fogkrémmel

Gyakran hallani, hogy a fogkrém jó alternatíva lehet az ékszerek tisztításához, de ez nem igaz. A fogkrém durva szemcséi megkarcolhatják az ékszer felületét, különösen az aranyat és a puhább köveket, mint például a gyöngyöket vagy az opált. Emellett a fogkrém összetevői nem feltétlenül barátságosak a fémekkel, ami elszíneződést vagy mattulást okozhat.
 

Ékszertisztítás forró vízzel

Az ékszerek forró vízbe áztatása szintén rossz ötlet lehet. Bár az arany és az ezüst nem feltétlenül károsodik, a drágakövek és a ragasztott részek veszélybe kerülhetnek. A forró víz oldhatja a ragasztót, ami a kövek kilazulását eredményezheti, emellett a hirtelen hőmérséklet-változás repedéseket okozhat az érzékenyebb kövekben.
 

Ékszertisztítás erős háztartási vegyszerekkel

Az olyan vegyszerek, mint a háztartási tisztítószerek, fehérítők vagy ammónia, károsíthatják az ékszereket. Ezek a szerek nemcsak a fémekre hatnak rosszul, de a drágakövek is megsérülhetnek, elveszíthetik fényüket vagy akár elszíneződhetnek.
 

Ékszertisztítás általános fémtisztító pasztákkal, spray-kel

 
Már a nevében is benne van, hogy általános fémtisztítószer - tehát ami a szerszámoknak vagy a konyhai, fürdőszobai inox felületeknek jót tesz, az közel sem biztos, hogy egy finoman megmunkált arany vagy ezüst ékszernek is megfelelő. Ráadásul az
univerzális fémtisztítók rendszerint tartalmaznak csiszoló vagy polírozó összetevőt is, ami megint csak nem nemesfém-barát, hiszen koptathatja az ékszert. Mindemellett nem úgy tervezték őket, hogy használat után a bőrünkön viseljük a fémtisztítóval tisztított tárgyat, így nem javasoljuk, hogy használd.
 

Ékszertisztítás otthoni ultrahangos tisztítókkal

Bár az ultrahangos tisztítók professzionális környezetben hatékonyak, otthoni használatuk veszélyes lehet, ha nem megfelelően alkalmazod. A magas frekvenciájú rezgések kilazíthatják a foglalatokat, és akár kárt is tehetnek az érzékenyebb drágakövekben. Kő nélküli ékszerrel esetleg próbálkozhatsz vele, de köves vagy gyöngyös ékszert nem ajánlunk beletenni egy ultrahangos tisztítóba.
 

Hogyan tisztítsd ékszereidet biztonságosan?

 

Ékszertisztító kendő használata

Az ékszertisztító kendő az egyik legegyszerűbb és legbiztonságosabb módja a mindennapi tisztításnak. Ezek a kendők finom, impregnált szálakkal rendelkeznek, amelyek kíméletesen távolítják el a szennyeződéseket és az oxidációt, miközben visszaadják az ékszer eredeti fényét.
 
Használat: Finoman töröld át az ékszert a kendővel, különös figyelmet fordítva a nehezebben elérhető részekre, mint a foglalatok és a díszítések. Ne dörzsöld túl erősen, mert a túlzott súrlódás sérüléseket okozhat.
 

Arany ékszertisztító folyadék használata

Az arany ékszerek tisztításához kifejlesztett aranytisztító folyadékok kíméletesen távolítják el a szennyeződéseket és visszaadják az arany ragyogását. Ezek a folyadékok általában speciális összetevőket tartalmaznak, amelyek megakadályozzák az arany felületének károsodását.
 
Használat: Merítsd az ékszert a tisztító folyadékba az utasításoknak megfelelő ideig (általában 10-15 perc), majd ha szükséges, egy extra puha kefével (pl. fogkefe) finoman súrold át a felületet. Végül öblítsd le alaposan langyos vízzel, és töröld szárazra egy puha ruhával.
 

Ezüst ékszertisztító folyadék használata

Az ezüst ékszerek hajlamosak az oxidációra, ami sötét foltokat eredményezhet. Az ezüsttisztító folyadékot kifejezetten erre a célra fejlesztették ki, hogy gyorsan és hatékonyan eltávolítsa az oxidréteget.
 
Használat: Hasonlóan az aranyhoz, merítsd az ezüst ékszert a tisztító folyadékba. Az ezüst esetében azonban figyelj arra, hogy ne hagyd túl sokáig a folyadékban (elegendő 10-15 másodperc!), mert az erősebb oldatok túlságosan kikezdhetik a fém felületét. Öblítés után töröld szárazra az ékszert, és ha szükséges, ismét használd az ékszertisztító kendőt a tökéletes ragyogás érdekében.
 
Az ékszerek tisztítása otthon nem igényel különösebb szaktudást, de fontos, hogy elkerüljük a rossz ötleteket és a nem megfelelő eszközök használatát. Egy kis odafigyeléssel és a megfelelő tisztítószerek használatával ékszereid hosszú ideig megőrizhetik eredeti szépségüket és fényüket.