Gyűrű fajták és jelentésük - Funkció szerint
Ha esetleg zavaros lenne számodra, hogy melyik gyűrű mit jelképez, és melyik szinonimája a másiknak, akkor segítünk kibogozni a szálakat.
A gyűrűk világa tele van szimbolikával, jelentéssel és persze különböző típusokkal, amelyek mind egyedi jelentéssel bírnak. Ha esetleg zavaros lenne számodra, hogy melyik gyűrű mit jelképez, és melyik szinonimája a másiknak, akkor segítünk kibogozni a szálakat. Íme a leggyakoribb gyűrűtípusok, alkalom szerint.
1. Karikagyűrű
A karikagyűrű egy klasszikus és jól ismert ékszer, ami egyet jelent a házassággal. Ezt a gyűrűt a házasságkötéskor húzza fel az ifjú pár egymás ujjára - Magyarországon a jobb kéz gyűrűsujjára -, és a házassági szövetség, az egymás iránti elkötelezettség jelképe. A karikagyűrű általában egy egyszerű, kör alakú gyűrű, ami végtelen körforgást szimbolizál, ezáltal az örökké tartó szeretetet.
2. Jegygyűrű
A karikagyűrű és a jegygyűrű teljes szinonimái egymásnak, hiszen mindkettő ugyanazt jelenti, csak a szóhasználatban lehet némi eltérés.
3. Eljegyzési gyűrű
Az eljegyzési gyűrű az az ékszer, amit az egyik házasulandó fél (többnyire a férfi) ad a jövendőbelijének, amikor megkéri a kezét. Ez a gyűrű általában díszesebb, gyakran tartalmaz drágakövet, és az eljegyzés szimbóluma. Az eljegyzési gyűrű után következik majd a karikagyűrű a házasságkötéskor. Fontos tudni, hogy az eljegyzési gyűrű nem szinonimája a jegygyűrűnek; az egyik az eljegyzéskor, a másik a házasságkötéskor kerül az ujjra.
Milyen típusú eljegyzési gyűrűk vannak? Ebből a cikkünkből megtudhatod >>
4. Ígéret gyűrű
Az ígéret gyűrű egy viszonylag újabb fogalom, amely az elköteleződést jelképezi, de nem feltétlenül jelent házassági szándékot. Lehet a barátság, a hűség vagy bármilyen más személyes ígéret kifejezője. Ezt a gyűrűt általában egy kapcsolat elején adják, amikor még nem feltétlenül tartanak ott, hogy eljegyzésről legyen szó, de már erős érzelmi kötelék van a két ember között. Az ígéret gyűrűt adhatja a férfi a nőnek, vagy akár a nő a férfinak, azonos nemű pároknál értelemszerűen az a fél, aki fontosnak tartja az érzelmei és elköteleződése ilyen kifejezését.
Ki adhat a másiknak ígéret gyűrűt? Itt olvashatsz erről érdekességeket >>
5. Foglaló gyűrű
A foglaló gyűrű kevésbé ismert, de gyakorlatilag az eljegyzési gyűrű egy alternatív megnevezése. Ez a kifejezés arra utal, hogy a pár egyik tagja ezzel a gyűrűvel "lefoglalja" a másikat, vagyis a lánykérés egyik lényegi része. Az eljegyzési gyűrű tehát egyfajta foglaló is lehet, de nem minden foglaló gyűrű egyben eljegyzési gyűrű, ha például nincs konkrét házassági szándék mögötte.
6. Kísérő gyűrű
Manapság már kevésbé használatos, a fogalom tisztázásához érdemes tudni, hogy amíg a tengerentúlról nem gyűrűzött be hazánkba az eljegyzési gyűrű fogalma, addig többnyire a karikagyűrűvel jegyezték el egymást a párok. Azaz a karikagyűrűt, más néven jegygyűrűt viselte a menyasszony a bal gyűrűsujján mindaddig, amíg az esüvőn át nem került a jobb kezére.
A kísérő gyűrű ehhez a karikagyűrűhöz kapcsolódott, mintegy választható kiegészítő ajándékként a lánykéréshez - kinézetében általában a manapság használatos szoliter eljegyzési gyűrűhöz hasonlatos. A kísérő gyűrű kicsit feldobja a karikagyűrű puritánságát (általában letisztultabb karikagyűrűk mellé szokták venni), funkciója szerint pedig védelmezi a házasságot. A kísérő gyűrűt is a bal gyűrűsujjon viseli a menyasszony az esküvőig (tehát egy ujjon a karikagyűrűvel), esküvő után pedig átkerülhet a jobb kéz középső ujjára is.
+1 Utazó gyűrű
Az utazó gyűrű egy igazán különleges darab, ami olyan gyűrűt jelent, amit az emberek utazáskor viselnek, hogy megóvják a drágább, érzelmileg fontosabb gyűrűjüket (például a jegygyűrűjüket vagy eljegyzési gyűrűjüket) az elvesztéstől vagy a sérüléstől. Utazó gyűrűnek ezért olyat szoktak választani, ami stílusában hasonlít az eredeti gyűrűhöz, például egy drágaköves eljegyzési gyűrű helyett egy hasonló cirkónia köves gyűrűt. Az utazó gyűrűt egyfajta alternatív ékszerként viselhetjük kiránduláson, utazáson, nyaraláson, ami stílusos kísérőnk lehet, míg az eredeti gyűrűnk biztonságban pihen otthon.
Melyik gyűrű típust mikor használjuk? Összegzés
A gyűrűk világában tehát sokféle ékszer található, mindegyiknek megvan a maga helye és szerepe. A karikagyűrű és a jegygyűrű ugyanazt jelenti, míg az eljegyzési gyűrű, a foglaló gyűrű és a kísérő gyűrű hasonló, de nem teljesen szinonimák. Az ígéret gyűrű, az utazó gyűrű pedig teljesen különálló kategóriák, amelyek mind más-más jelentéssel bírnak. Amikor gyűrűt választasz, fontos tisztában lenni ezekkel a különbségekkel, hogy a megfelelő ékszert adhasd a megfelelő személynek a megfelelő alkalomra.